Velké Karlovice

Údolí Velké Karlovice

„Ne přírodě poroučet,
přírodu poslouchat!“

Francis  Bacon

anglický filosof

 

Nechte se okouzlit Valašskem a staňte se součástí tohoto jedinečného místa. Užijte si všeho, co tato krásná krajina a místní obyvatelé nabízí. Nezáleží na tom, jestli přijedete v létě nebo v zimě. Nuda tu nekvete v žádném ročním období.

Velké Karlovice se nachází v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Samotná obec je považována za kolébku lidových umělců a řemeslníků. V obci najdeme historický kostel, muzeum a fojtství.

Až se pokocháte krásami Velkých Karlovic, vydejte se poznat okolní kopce. V létě se zde můžete prohánět na kole či objevovat krásy Beskyd na turistických tratích. V zimě vyměňte kolo za běžky a zamilujte se do třpytivé krásy hor.

Data o Velkých
Karlovicích

Velké Karlovice jsou typickou valašskou obcí. Můžete zde najít zachovalé pastviny s menšími stády ovcí, a také uvidíte stavení v horách, kde se ještě dodnes hospodaří. Objevíte zde stromy, které znají staré příběhy, kapličky a kříže vyprávějící o starostech a radostech lidí, kteří zde žili. Objevíte u nás své Valašsko, najedete si svá místa v krajině.

Nadmořská výška: 512 m 

Rozloha: 80,80  km²

Populace: 2482 (2011) ČSÚ

Čtvrti: Leskové, Malé Karlovice, Pluskovec, Podťaté, Jezerné.

Zdroj: Wikipedia

„Gdo enem fňuká, není z Valaška.“

Valašské  moudro

Lyžařská
střediska

Vrcholy Beskyd nepatří k těm nejvyšším, ale rozhodně mají co nabídnout. V těsné blízkosti Velkých Karlovic se nachází hned několik kvalitně vybavených ski areálů, které uspokojí jak začátečníka, tak i zkušeného lyžaře.

Ski areál Razula leží v údolí Leskové a nabízí všechny potřebné služby. Půjčovna, opravna a lyžařská škola jsou samozřejmostí. Na kilometr dlouhé červené sjezdovce Razula se dá slušně projet a méně zkušení lyžaři mohou trénovat na 400 metrů dlouhé modré sjezdovce Horal a Galik. Pro menší děti je tu žlutý stometrový Horal.

Unikátní zážitek nabízí sjezdovka Horal, kterou lze pokořit v nafukovacím člunu (snowtubing). Nemusíte se bát, že budete muset člun tlačit do kopce. Vlek Vás vyveze až nahoru. S větrem v zádech se proženete kopcem dolů a v žilách Vám bude příjemně kolovat adrenalin.

Nedaleko Velkých Karlovic se nachází lyžařské středisko Bambuch. Ze tří sjezdovek si určitě vyberete.

Na druhém konci Velkých Karlovic si můžete zalyžovat ve ski areálu Machůzky s dvojicí sjezdovek a vleků. Na kilometrové červené sjezdovce se určitě nudit nebudete a na té modré můžete nechat prohánět děti.

Až Vás přestane bavit sjíždění kopců, nasaďte běžky a vydejte se upravenou bílou stopou vstříc novým horizontům. V těsné blízkosti Velkých Karlovic najdete 13 upravovaných běžeckých tras různých délek i výškových profilů.

Než vyrazíte na trať, nezapomeňte si zjistit upravenost tras a respektujte pravidla jejich využívání. Údržba je náročná a je do ní zapojena řada místních nadšenců.

Tradiční valašská
gastronomie

Při venkovních aktivitách řádně vyhládne. Své chuťové buňky uspokojíte v pravé kolibě, kde zažijete nefalšovaný gastronomický zážitek od předkrmu po dezert.

Začít můžete valašskou kyselicí se zelím a uzeným masem, která zahřeje a zároveň zasytí. Jako hlavní chod si dopřejte halušky, které si lidé spojují spíše se Slovenskem, ale i zde jsou tradičním pokrmem. Nejčastěji je dostanete se zelím či ovčí brynzou.

Oblíbenou místní specialitou je tradiční koláč, zvaný frgál.  Obvyklou náplní je tvaroh, mák, švestková, případně hrušková povidla. Milovníci sladkého si mohou objednat rovnou celý sladký oběd. Kynuté knedlíky s ovocem jsou zde opravdu poctivé.

Nejznámějším položkou v místní gastronomii je zdejší tekuté zlato. Slivovice nejen skvěle chutná, ale hojně se využívá i jako platidlo. Najdete zde samozřejmě i spoustu místních pivovarů.

Valašská kuchyně je poctivá a plná domácích surovin. Místní obyvatelé tvrdě pracovali a odměnou jim byla chutná a výživná strava, která chutná i dnes. Ochutnáte také?

Mapa
Velkých Karlovic

Informační prospekt

Zašlete si na Váš email shrnutí projektu V Mariánské huti.

Brožura